Dindigul, Tamil Nadu
GST No. 33DBQPM2391A1ZR
Approx. Rs 1,65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 40 kg/hr |
| Capacity | 5 ton/day |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 2unit/hr |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Warranty | 6 Months |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| Machine Type | Oil Press Machine |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
Approx. Rs 1,65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 20 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Power | 40 kg |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Capacity | 2 ton/day |
| Warranty | 12 Months |
| Suitable For | Coconut, Mustard, Sesame, Groundnut, Sunflower |
| Operation Type | Automatic |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
Approx. Rs 1,65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 40 kg |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Power | 0-5 |
| Capacity | 6 ton |
| Warranty | 12 Months |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Usage | Commercial |
| Machine Type | Cold Press |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Peanut Oil Extraction |
| Country Of Origin | Made In India |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
Approx. Rs 1,35,000 / UnitGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity Per Hour | 50 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Manual |
| Power | 3 HP |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Phase | 3 Phase |
| Capacity | 8 ton/day |
| Brand | Sasi Machine Works |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage | Commercial |
| Usage/Application | Sunflower Oil |
| Country Of Origin | Made In India |
| Machine Type | Cold Press |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Power Source | Electric |
| Weight | 600 kg |
Additional Information:
Approx. Rs 1,35,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 20 kg |
| Capacity | 3 ton/day |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 2 unit/hr |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Model | small iron rotary |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| Machine Type | Oil Press Machine |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
Explore More Products
© Sasi Machine Works. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited