Dindigul, Tamil Nadu
GST No. 33DBQPM2391A1ZR
Approx. Rs 1,35,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 40 kg |
| Capacity | 5 ton/day |
| Automation Grade | Manual |
| Power | 3 hp |
| No. of Screws | 4 bolt |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Phase | Three Phase |
| Operation Type | Manual |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Country Of Origin | Made In India |
| Material | Mild Steel |
Additional Information:
Approx. Rs 90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 20 kg/hr |
| Automation Grade | Manual |
| Pressing Method | Cold Press |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Power | 2 HP |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Brand | Sasi Machine Works |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Voltage | 240 V |
| Machine Type | Cold Press |
| Country Of Origin | Made In India |
| Number Of Phases | Three phase |
Additional Information:
Approx. Rs 90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 20 kg/hr |
| Plant Capacity | 20kh /hr |
| Automation Grade | Manual |
| Pressing Method | Cold Press |
| Model Name/Number | wood |
| Power | 1.5 unit/hr |
| Suitable For | Sunflower, Mustard, Coconut, Sesame, Groundnut |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Phase | Three Phase |
| Model | wooden machine |
| Operation Type | Manual |
| Usage | Commercial |
| Country of Origin | Made In India |
| Capacity | 1 ton/day |
The 10 Ton/Day Sesame Oil Machine is a mid-sized, high-efficiency oil press designed for commercial sesame oil production.
Built with precision engineering, it delivers excellent oil yield while ensuring consistent, continuous operation for small to medium-scale processing units.
Additional Information:
Approx. Rs 1,65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 50 kg/hr |
| Capacity | 40 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Power | 2 unit |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Operation Type | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| Pressing Method | Cold Press |
| Machine Type | Domestic Expeller |
Approx. Rs 90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 20 kg/hr |
| Automation Grade | Manual |
| Pressing Method | Cold Press |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Power | 2 HP |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Capacity | 30 ton/day |
| Operation Type | Manual |
| Power Source | Electric |
| Usage | Commercial |
| Voltage | 240 V |
| Machine Type | Cold Press |
| Number Of Phases | 3 Phase |
| Size | 2 X 6 Feet |
| Driven Type | Electric |
Additional Information:
Approx. Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Crushing Capacity | 40 kg |
| Capacity | 1 ton/day |
| Power | 3 hp |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| No. of Screws | center sift |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS SS Mixed |
| Seed Type | Oil Seeds |
| Motor Brand | Crompton |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Oil Machine |
Additional Information:
Explore More Products
© Sasi Machine Works. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited