Dindigul, Tamil Nadu
GST No. 33DBQPM2391A1ZR
Approx. Rs 1,85,000 / NumberGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Capacity Per Hour | 30 kg/hr |
| Capacity | 12 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Machine Type | Cold Press |
| Brand | Sasi Machine Works |
| Operation Type | Automatic |
| Suitable For | Sunflower, Flaxseed, Sesame, Castor, Almond, Coconut, Mustard, Soybean, Groundnut |
| Usage | Commercial |
| Voltage | 220-240 V |
| Usage/Application | Sesame (Ginglee) Oil, Groundnut Oil, Coconut Oil, Neem Oil, Castor Oil, Pungan Oil and Sunflower Oil |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor | Induction Motor |
| Number Of Phases | 3 Phase |
| Material | Mid Steel |
The 12 Ton/Day Cold Press Oil Machine is a powerful and efficient oil extraction system designed for medium to large-scale production of high-quality cold-pressed oils.
Engineered to retain the natural aroma, flavor, and nutrients of oilseeds, it is ideal for businesses focused on premium edible oil production.
Additional Information:
Approx. Rs 2,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 50 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 7 unit |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Capacity | 2 ton/day |
| Model | iron |
| Brand | iron rotary machine (steel machine) |
| Usage/Application | 24 hrs |
| Operation Type | Automatic |
| Suitable For | Mustard, Sesame, Coconut, Sunflower, Groundnut |
| Usage | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
The 20 Ton/Day Cold Press Oil Machine is a high-capacity, industrial-grade solution designed for efficient, large-scale production of premium cold-pressed oils.
Built to ensure maximum oil yield while preserving the natural nutrients and aroma of seeds, this machine is ideal for commercial edible oil manufacturers and organic product producers.
Additional Information:
Approx. Rs 1,65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 40kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 2 unit/hr |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Brand | Sasi Machine |
| Suitable For | Sesame, Groundnut, Sunflower, Coconut, Mustard, Almond |
| Country Of Origin | Made In India |
| Usage | Cold Press Oil |
| Machine Type | Cold Press Oil Machine |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 1 ton/day |
Additional Information:
Approx. Rs 90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 20kg /hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Manual |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Suitable For | Almond, Mustard, Sesame, Sunflower, Coconut, Groundnut |
| Usage | Commercial |
| Country Of Origin | Made In India |
| Machine Type | Cold Press Oil Machine |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240V |
| Capacity | 1 ton/day |
Additional Information:
Approx. Rs 1,35,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 20 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1.5 kW |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Suitable For | Sunflower, Almond, Sesame, Mustard, Groundnut, Coconut |
| Usage | Commercial |
| Country Of Origin | Made In India |
| Machine Type | Cold Press Oil Machine |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Voltage | Electric |
| Capacity | 1 ton/day |
The Stone Ghani Oil Extraction Machine is a traditional cold-press device that uses a heavy stone mortar and pestle mechanism to extract pure, natural oil. It operates at low RPM to retain the nutritional value, flavor, and aroma of the seeds. Ideal for chemical-free oil production, it reflects age-old, sustainable processing methods.
Additional Information:
Approx. Rs 1,95,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 80 kg/hr |
| Capacity | 2 ton/day |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Suitable For | Groundnut, Sesame, Mustard, Coconut, Sunflower |
| Usage | Cold Press Oil |
| Machine Type | Cold Press Oil Machine |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 240 V |
Additional Information:
Approx. Rs 1,85,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Crushing Capacity | 30 kg/hr |
| Capacity Per Hour | 20 kg/hr |
| Capacity | 1 ton/day |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 5hp |
| Machine Type | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS SS Mixed |
| Operation Type | Automatic |
| Suitable For | Mustard, Sunflower, Groundnut, Sesame, Coconut |
| Seed Type | Oil Seeds |
| Usage | Commercial |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Motor Brand | Crompton |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,65,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 40 kg |
| Capacity | 8 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 3 hp |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Model | Wood |
| Brand | Fully automatic |
| Usage/Application | Groundnut |
| Operation Type | Automatic |
| Machine Type | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Usage | Commercial |
| Country Of Origin | Made In India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 20 kg/hr |
| Capacity | 10-20 kg/hr |
| Motor Power | 2 HP |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 1.5 kw |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Operation Type | Mechanical |
| Material | Wood |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Phase | 3 Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Suitable For | Mustard, Sesame, Sunflower, Coconut, Almond, Groundnut |
| Weight | 250 kg |
| Usage | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Sasi Machine Works. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited